Bio-Racio-Dia, s.r.o. - maloobchod a veľkoobchod so zdravými potravinami

Bio potraviny pre celiatikov, diabetikov, výrobky racionálnej výživy.

Nekupujte kolagén bez rozmyslenia
Momentálne sme obklopený informáciami o tom, aké dôležité je pre nás užívanie rybacej bielkoviny, inak známej ako kolagén. Aké má zázračné a ešte k tomu aj garantované účinky. Forever young,  krása, zdravie - zrazu to môže mať každý, kto minie pár desiatok eur na tento zázračný produkt. Netreba ich však míňať bezhlavo. Poďme sa spolu kriticky (zdravá kritika) pozrieť na to, či týmto informáciam môžeme veriť.

Vo väčšine z nás, v poslednom čase zanechali informácie o takmer magických účinkoch kolagénu určitý záujem. Ako je však zvykom, každý takýto BOOM nesie zo sebou určité rizika. Nie je tajomstvom, že marketing dokáže hýbať ľuďmi a ich potrebami. Je teda kolagén len výmýslom marketérov či je to naozaj tak úžasný všeliek?


Čo to vlastne kolagén je?

Kolagén je skleroproteín, ktorý nie je rozpustný vo vode. Je základnou jednotkou spojivových tkanív. Tvorí zhruba 20 až 30% všetkých proteínov v tele cicavcov. Hrá veľmi dôležitú úlohu pri starnutí organizmu. "Kolagénové choroby" sú choroby charakteristické patologickými alebo degradačnými formami kolagénu. Postihujú srdce, cievy, svaly a kožu.Faktom č. 1 je, že kolagén má "veľmi pozitívny vplyv na ľudský organizmus". Zázrak to však v tomto prípade určite nie je. Jeho pozitívny vplyv vyplýva z toho, že dokáže podporiť bunky v našom tkanive vo svojej práci. A teda má schopnosť skvalitniť tkanivá tvoriace pokožku (tvorí zhruba 70% hmotnosti bielkovín tvoriacich pokožku), nechty, kĺby, kosti, svaly či šľachy. Avšak tiež z toho vyplýva, že kolagén nemusí mať rovnaké účinky u každého jednotlivca, pretože jeho schopnosť podporovať bunky je daná vlastnosťami každého jedného organizmu a faktorov na neho pôsobiacich. Treba však uznať, že pozitívny vplyv kolagénu je reálny, pretože nedostatok kolagénu v ľudskom organizme spôsobuje starnutie pokožky = pokožka stráca flexibilitu a pevnosť.


Faktom č. 2 je, že nie je "kolagén" ako kolagén. Existujú dva najčastejšie využívané kolagény. Rybací a hovädzí.  Mnoho kozmetických prípravkov sa pýši obsahom kolagénu, ktorý je však v skutočnosti hovädzí. Hovädzí kolagén však pre človeka nepredstavuje biologicky aktívnu látku, dokonca je pre ľudské telo v určitých situáciach nadbytočný, niektorí ľudia sú naň alergický. Tieto kozmetické prípravky tak neobsaujú v podstate nič iné než želatínu. Naopak, rybací kolagén je 100% prírodný produkt, ktorý sa extrahuje z rybej kože a šupín. Jeho pozitívom je to, že sa ľahšie vstrebáva do ľudského organizmu. Čiže ak kozmetický alebo iný prípravok s obsahom kolagénu, tak jedine s obsahom rybacieho kolagénu.
Faktom č. 3 je, že nízke množstvo bielkovín v organizme môže zapríčiniť zhoršenie kvality kože, nechtov, kostí a pod. To však automaticky neznamená, že keď začne človek užívať kolagén pred dosiahnutím 25. roku života, nemôžu ho tieto problémy postihnúť. Záleží to tiež od iných faktorov, ako je plnohodnotná strava či telesná aktivita. To sú dôležité faktory ovplyvňujúce vitalitu organizmu. Avšak je pravdou aj to, že starnutie spôsobuje poruchy pri tvorbe bielkovín v organizme. Tie sa však najčastejšie prejavujú oveľa neskôr ako po dovŕšení 25. roku života. Tu možeme pripustiť, že marketing sa snaží nútiť ľudí, aby kolagén začali užívať omnoho skôr, ako je to nevyhnutné. Ostáva teda na vás, či zvolíte prevenciu vo forme výživového doplnku, alebo aktívneho a zdravého životného štýlu. Či dokonca kobínáciou oboch. Pri celom tomto procese užívania kolagénu je veľmi dôležitý tiež vitamín C - bez neho totižto nemôžeme hovoriť o efektívnom vplyve kolagénu. Preto musíme pestrou stravou dopĺňať tento vitamín do našeho organizmu, keďže telo si nedokáže vytvárať jeho zásoby. 


Faktom č. 4 je, že kolagén ihneď po užití nedoplní nedostatočný počet bielkovín v organizme. Z toho čo sme písali vyššie, už vieme, že kolagén "len" povzbudzuje organizmus v tvorbe bielkovín.


Pri kolagéne je rovnako veľmi dôležité jeho skladovanie. Je veľmi citlivý na teplotné výkyvy, ktoré dokážu totálne deštruovať štruktúru kolagénu. Tý pádom stráca biologickú aktivitu. Preto je dôležité pozorne si prečítať spôsob skladovania pri rôznych značkách kolagénu.

 

Kolagén vo forme výživového doplnku nie je náhradou stravy. Mladí ľudia, ktorí žijú zdravo a tiež sa zdravo stravujú, môžu odkladať užívanie výživových doplnkov až kým nebudú pociťovať určité nedostatky vitamínov, minerálov a pod. Je prirodzené, že ľudský organizmus starne. V dnešnej modernej dobe, kedy často nemáme čas v kľude sa najesť, nie to ešte zdravo, je obzvlášť dôležité dopĺňať potrebné látky, živiny. Tu prichádzajú na rad práve výživové doplnky, ktoré zmierňujú následky takýchto situácií. V žiadnom prípade však nechceme tvrdiť, že nezdravé návyky človek vykryje veľkými množstvami výživových doplnkov, ktoré bude užívať !!! 


Pozrite si našu ponuku INCA COLLAGENu - 100% morského kolagénu.

Značky: