Bio-Racio-Dia, s.r.o. - maloobchod a veľkoobchod so zdravými potravinami

Bio potraviny pre celiatikov, diabetikov, výrobky racionálnej výživy.

Použitie a účinky čajovníkového oleja ( Tea tree oil )

Tea tree oil, melaleuca či čajovníkový olej. Je známy pre svoje silné antiseptické vlastnosti a schopnosť liečiť rany. Ide o prchavý esenciálny olej pochádzajúci z austrálskej rastliny Melaleuca alternifolia. Názov pochádza od námorníkov z obodbia 18. storočia, ktorí si varili čaj voňajúci po muškátovom orechu, z listov stromov rastúcich na močaristom pobreží juhovýchodnej Austrálie. Tento čajovník si však nezamieňajte s čajovníkom, ktorý sa používa na prípravu zeleného či čierneho čaju. 

V posledných rokoch boli vedecky zdokumentované mnohé pozitívne účinky tohto oleja, ktorý okrem iného pomáha zneškodňovať veľké množstvo baktérií, vírusov a plesní.

Kedy môžem čajovníkovy olej použiť?

Olej sa aplikuje na pokožku pri infekciách ako je akné, hubové (plesnivé) infekcie nechtov, vši, svrab, plesňová infekcia plôch medzi prstami na nohe či pásový opar. Používa sa ako lokálne antiseptikum pri porezaní, odreninách, popáleninách, uhryznutí hmyzom a bodnutí, vredoch na koži, vaginálnej infekcii, bolesti zubov, infekcii úst a nosa, bolesti hrdla, ušnej infekcií (zápal stredného a vonkajšieho ucha)


Osobne pridávam pár kvapiek čajovníkového oleja tiež do kúpeľa. Vtedy ma dvojaký efekt. Prvý efekt, sme už popísali vyššie, aplikácia na pokožku. Druhý efekt je súčasná inhalácia výparov tohto oleja. Vtedy ma priaznivý účinok pri liečbe dýchacích ciest.

Pri používaní v kúpeli si však dávajte pozor na množstvo. V prípade, že to s olejom preženiete môže dôjsť k jemnému podráždeniu pokožky. Trošku to štípe. 


čajovníkový olej vedľajšie účinky? 

Pri aplikácií na pokožku, je čajovníkový olej u väčšiny ľudí považovaný za bezpečný. Avšak môže spôsobiť podráždenie pokožky a opuch. 

U ľudí s akné môže spôsobovať vysušovanie kože, svrbenie, pichanie, pálenie a začervenanie. 

Neodporúča sa priama konzumácia čajovníkového oleja - pitie!

- rovnako ako pri ostatných éterických olejoch, nikdy nepožívajte neriedené éterické oleje ústami kvôli možnosti vzniku závažných vedľajších účnikov. (Olej rozriedený vo vode môžete použiť na kloktanie či vypláchnutie ústnej dutiny, nie však na pitie)



Dávkovanie:

Z vedeckých štúdií vyplýva nasledovné vedecky overené dávkovanie:

  • pri nechtovej plesni sa odporúča použiť 100% roztok čajového oleja 2x denne na postihnuté miesto po dobu 6 mesiacov.
  • pri plesni na nohách 25% až 50% roztok aplikovaný na postihnuté miesto 2x denne po dobu jedného mesiaca.
  • pri akné sa odporúča použiť 5% roztok (môže byť tiež gél) denne.



Existujú ďalšie spôsoby využitia čajovníkového oleja?


- Čajovníkový olej na vlasy

Ako sa ukázalo, čajovníkový olej skrýva veľa benefitov pre zdravie vlasov a pokožku hlavy. Má schopnosť upokojiť suchú pokožku, ktorá sa odlupuje, odstrániť lupiny. A ako sme už spomínali, používa sa aj na odstránenie vší.

Ako si urobiť domáci šampón s olejom z čajovníka? Zmiešajte niekoľko kvapiek čajovníkového oleja s aloe vera gélom a kokosovým mlieko. Prípadne môžete pridať aj ďalšie éterické oleje, ako napr. levanduľový. 


- Zubná pasta s čajovníkovým olejom pre zdravú ústnu dutinu

Vďaka schopnosti oleja zničiť zlé baktérie a súčasne upokojiť zapálenú pokožku, je perfektnou ingredienciou na vytvorenie domácej zubnej pasty a ústnej vody. Niektoré štúdie dokazujú, že čajovníkový olej znižuje krvácanie ďasien a zubný kaz. Jednoducho zmiešajte čajovníkový olej s kokosovým olejom a sódou bikarbónou. 







Značky: