Sedliacky chlieb bez feniklu si ani nevieme predstaviť. Sladko aromatické semienka dávajú tmavému chlebu a pečivu jeho nezameniteľnú chuť. Fenikel však vie oveľa viac než iba navoňať chlieb. Ak ho použijete v kombinácii s tučnou rybou ako je losos, makrela či sleď a čerstvou limetkovou alebo citrónovou šťavou, vzniknutá chuť vás prenesie k stolu v Toskánsku. S rozdrvenými semienkami sa v lete dajú vykúzliť chutné šalátové dresingy, v zime sa výborne hodí k prehrievajúcim pokrmom z jahňacieho. Semienka feniklu sa objavujú aj v rôznych karí zmesiach. Semienka feniklu sa dajú tiež nakľučovať a sú ideálne do kapustového šalátu. TIP: Pred použitím sa semienka odporúčajú opražiť na panvici bez tuku, aby ich bolo následne možné rozdrviť v mažiari. Tak vynikne najlepšie jeho jemne sladkastú arómu.
Fenikel, známa korenina, pestuje sa v Indii, Číne aj Stredomorí... a vždy bol ceneným liekom. Hlavný prínos feniklu od staroveku až po dnes je v jeho schopnosti zmierňovať očné problémy. Fenikel zneškodňuje škodliviny v tele. Používa sa na ochutenie chleba, pečiva a k hubám.
Dokáže upokojiť Vaše myšlienky a pomáha sa uvoľniť.
Recept pri nafúknutom bruchu a zlom trávení: ½ kávovej lyžičky feniklu žujte aspoň jednu minútu. A pite fenikový čaj 2x denne.
Očné problémy: Slabý feniklový čaj (1 čajová lyžička na 2 veľké šálky) lúhovať len 5 minút a čajom izbovej teploty vyplachovať oči.
Zloženie: plod feniklu
Produkt ekologického poľnohospodárstva
Krajina pôvodu: Česká republika
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.