Kôpor je oveľa viac než len „nať do uhorkov“. Uhorky s kôprom a jogurtom sú síce báječným letným osviežením, napriek tomu je škoda nespoznať ďalšie možnosti, ktoré nám toto aromatické korenie ponúka. Kôpor vonia po citróne a výborne sa hodí ku koreňovej zelenine, fazuľám, zemiakom a červenej repe. Aj ruský boršč (polievka z červenej repy) nutne potrebuje kôpor, aby chutil autenticky. Veľmi chutný je aj indický šošovkový špenát, ktorého charakter určuje vňať a semienka kôpru. Kto má rád nórsku kuchyňu, môže pripraviť lososa, mušle alebo krevety s kôprovou omáčkou a potešiť sa typickou škandinávskou chuťou. V Rakúsku pozná takmer každá tradičná kôprová fazuľa s hovädzím mäsom. TIP: cenná aróma kôpru sa rýchlo stráca, odporúčame pridať až ku koncu varenia.
Veľmi využívaná a obľúbená korenina našej kuchyne. Od omáčok, cez zaváranie uhoriek až po nátierky a šaláty je používaný čerstvý alebo sušený kôpor.
Ako liečivo bol využívaný už v starom Egypte.
Pomáha pri plynatosti, usmrcuje patogénne črevné baktérie. Uvoľňuje kŕče tráviaceho systému. Odporúčaný je pri chorobách pečene a žlčníka.
Recept pri kolike a plynatosti: 1 polievkovú lyžicu plodov pomelieme, zalejeme 1 l vody, krátko povaríme, necháme 3 hodiny postáť. Užívame 3x denne 3 kávové lyžičky. Deti len 1x!
Silnejší nálev užívaný 5x denne je výborný pri pečeňových a žlčníkových problémoch.
Zloženie: vňať kôpru drhnutá
Produkt ekologického poľnohospodárstva
Krajina pôvodu: ČR
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.